EUROPEAN BEACH HANDBALL TOUR – CROATIA 2007.
ZAGREBAČKA LIGA - JARUN 2007

PROPOZICIJE NATJECANJA

Članak 1.

Organizaciju natjecanja rukometa na pijesku u Hrvatskoj provodi Hrvatski rukometni savez u suradnji sa Zagrebačkim rukometnim savezom putem  Povjerenstva za rukomet na pijesku. Organizaciju Prvenstva Hrvatske i turnira iz serije „Europski tour rukometa na pijesku Hrvatska 2007.“ (EBT CRO 2007) , kao i sva službena natjecanja, organizira i provodi povjerenstvo za natjecanje imenovano od Povjerenstva HRS-a i ZRS-a.

Članak 2.

Sva službena natjecanja u Hrvatskoj igraju se prema važećoj verziji EHF Pravila za rukomet na pijesku kao i prema Propozicijama natjecanja . Sve utakmice biti će odigrane po načelima Fair play-a, što predstavlja osnovno Pravilo u rukometu na pijesku.

Članak 3.

Europski tour rukometa na pijesku Hrvatska 2007 (EBT CRO 2007) predstavljati će tri (3) turnira (Zagreb, Novi Vinodolski, Pag). Svaki turnir EBT CRO 2007 serije zasebno će se bodovati za Prvenstvo Hrvatske prema sustavu bodovanja. Prvaci Hrvatske u ženskoj i muškoj konkurenciji za godinu 2007. biti će ekipe sa najviše osvojenih bodova sa navedenih turnira.

Članak 4.

Svi turniri EBT CRO 2007 serije odigravaju se po sustavu liga + kup.

1. – 4. mjesto - utakmice za plasman
5. – 8. mjesto - prema plasmanu pobjednika četvrtfinalnih pobjednika.

Članak 5.

Prijava (registracija) ekipa za Prvenstvo Hrvatske i turnire EBT CRO 2007 serije provodi se isključivo elektronskim putem (e-mail). U prijavi je potrebno navesti ime ekipe, voditelja ekipe, kontakt osobu, e-mail i telefon za kontakt, popis igrača (najviše 10 igrača po turniru) i turnire na kojima se želi nastupiti. Otkaz sudjelovanja na turniru podnosi se elektronskim putem najkasnije 72. sata prije početka turnira za koji je ekipa prijavljena.

Članak 6.

Pravo sudjelovanja na Prvenstvu Hrvatske imaju svi igrači-ce hrvatski državljani koji su navedeni u ekipnoj prijavi. Natjecateljima je tijekom sezone 2007. dozvoljena samo jedna promjena ekipe (prijelaz) i to isključivo prije početka svakog od pojedinog turnira. Natjecatelj i voditelj ekipe dužni su pravovremeno, a najkasnije tri (3) dana prije početka turnira, obavijestiti Povjerenstvo za natjecanje o promjeni nastupa igrača. Voditelj ekipe najkasnije 60 minuta prije nastupa potvrđuje popis igrača-ica u zapisniku za nastupajuću utakmicu. Za svaku utakmicu na kojoj ekipa nastupi bit će ispisan zapisnik sa svim prijavljenim (po prijavnoj listi najviše deset) igračima, i službenim osobama (najviše 4 službene osobe). Na utakmici mogu nastupiti najviše 8 osoba i 2 službena predstavnika, ostale predstavnik ekipe mora prekrižiti.

Članak 7.

Na ime troškova natjecanja (opremanje i najam igrališta, sredstva za provedbu natjecanja, uredski pribor, i dr.) svaka od ekipa mora prije uključenja u natjecanje (turnir) uplatiti kotizaciju u iznosu od 200,00 kn (dvjesto kuna), na žiro-račun Zagrebačkog rukometnog saveza broj:2402006-1100045901, s naznakom kotizacija za (navesti turnir za koji se prijavljuje), i to najmanje 72 sata prije pocetka turnira, a potvrdu o uplati poslati na fax ZRS-a broj 01/ 3091 586.
Isključivo dokaz o uplati kotizacije uvrštava ekipu u raspored natjecanja pojedinog turnira.

Članak 8.

Sve ekipe moraju koristiti sportsku odjeću prilagođenu natjecanju koja mora biti u jedinstvenoj boji (jednoobrazna) s otisnutim brojevima. Ako obije ekipe imaju sportsku odjeću iste boje, ekipa B mora promijeniti boju sportske odjeće. Svaka ekipa mora imati svoje markere, koji su bojom različiti od osnovne boje dresova obiju ekipa.

Članak 9.

Organizator osigurava sve tehničke uvjete za održavanje natjecanja.
Organizator određuje sustav natjecanja sukladno broju prijava. Maksimalni broj ekipa učesnica na turniru određuje Povjerenstvo za natjecanje. Ako se za neki od turnira prijavi veći broj ekipa od maksimalnog broja ekipa koje mogu sudjelovati na tom turniru, organizirati će se kvalifikacije za ulazak u glavni dio turnira. Organizator će pri određivanju ekipa koje kroz kvalifikacije ulaze u glavni dio turnira, voditi računa o kvaliteti pojedine ekipe, njenom stažu u natjecanjima pod organizacijom HRS-a  i drugim natjecanjima. Ekipe koje su sudjelovale u ranijim natjecanjima pod organizacijom HRS-a, imati će prednost, o čemu odlučuje Povjerenstvo za natjecanje.

Članak 10.

Raspored igranja utakmica određuje Povjerenstvo za natjecanje. Rangiranje i ždrijeb nositelja i podnositelja  za prvi turnir iz serije EBT CRO 2007 određuje se na temelju postignutih rezultata u prošloj natjecateljskoj sezoni a za sve ostale turnire prema trenutnoj bodovnoj listi Prvenstva Hrvatske.

Članak 11.

Svi sudionici koji dolaze na natjecanje i sudjeluju na istom u svojstvu igračica, igrača, sudaca, nadzornika suđenja, službenih osoba ekipa kao i organizatora natjecanja, moraju biti fizički i psihički sposobni i pripremljeni za isto. Odluku o sposobnosti nastupa sudionika natjecanja donosi službeni liječnik. Svi sudionici ovih natjecanja sudjeluju u njima dragovoljno i na vlastitu odgovornost. Sudionici nisu posebno i dodatno osigurani kod osiguravajućih kuća. Organizator nije odgovoran za moguće ozljede i povrede pri dolasku kao i u tijeku samog natjecanja zbog dragovoljnog pristanka sudionika na ove uvjete, ovjerenog potpisom izjave predstavnika ekipe.

Članak 12.

Sve utakmice se igraju 2 x 10 minuta gdje, sukladno Pravilima, svako poluvrijeme (set) predstavlja zasebnu cjelinu. Neodlučan ishod u  svakom pojedinom poluvremenu (setu) nije moguć, nego se mora dobiti pobjednik poluvremena (seta) po sistemu zlatnog gola. U slučaju neodlučnog ishoda poluvremena (seta) gdje je svaka ekipa bila pobjednik po jednog poluvremena (seta), pobjednik se dobiva izvođenjem dodatnih udaraca po sistemu “igrač protiv vratara”, tzv. shootout.
Pobjednička ekipa dobiva dva (2) boda, poražena 1:2 jedan (1) bod, poražena 0:2 nula (0) bodova.

Članak 14.

Povjerenstvo za natjecanje na osnovi zapisnika utakmice i izjava službenih osoba registrirati će utakmicu službenim ishodom 2:0 s rezultatima oba poluvremena od 10:0 u korist jedne od ekipa:
- ako ekipa iz neopravdanih razloga ne dođe na utakmicu,
- ako ekipa odbije igrati zbog neopravdanih razloga,
- ako ekipa nastupi s igračem koji nije imao pravo nastupa za tu ekipu,
- ako ekipa preda utakmicu ili se ona ne odigra njenom krivnjom te ekipe,
- ako se zbog krivnje ekipe prekine utakmica.

Osim gubitka utakmice službenim ishodom od 2:0, ekipi se oduizma i 1 (jedan) bod. Kašnjenje na utakmicu nije dozvoljeno. Ekipe se moraju striktno pridržavati rasporeda i satnice natjecanja (odgađanje početka natjecanja zbog kašnjenja ekipe nije moguće osim ako drugačije ne odluči Povjeranstvo za natjecanje). U slučaju kršenja odredaba ovog članka utakmica se gubi bez borbe, a bodovanje se vrši sukladno Propozicijama natjecanja.

Članak 15.

Žalba na odigranu utakmicu podnosi se najkasnije 5 (pet) minuta po njenom završetka u pisanom obliku uz uplatu od 600,00 (šesto) kuna Povjerenstvu za natjecanje.
Žalba na nastup nekog od igrača ili igračice može se uložiti najkasnije 5 (pet) minuta prije početka utakmice.

Članak 16.

Utakmica se može prekinuti privremeno i trajno. Odluku o privremenom ili trajnom prekidu  donose suci utakmice.

Članak 17.

U slučaju nesuglasja po pitanju primjene Pravila igre ili dodjeljivanja bodova za postignuti pogodak, odluka sudaca je konačna i prihvaća se bez prigovora i nesportskog ponašanja.

Članak 18.

Sve kazne dodijeljene u tijeku utakmice načelno vrijede samo do završetka utakmice na kojoj su dodijeljene. Iznimka jest diskvalifikacija dodijeljena zbog nesportskog ponašanja prema sucima, nadzorniku, suigračima, igračima protivničke ekipe ili službenim osobama obje ekipe, kao i isključenje do kraja utakmice, kada Povjerenstvo za natjecanje odlučuje o konačnoj kazni.

Članak 19.

Igraču ili igračici za nesportsko ponašanje Povjerenstvo za natjecanje može naknadno izreći novčanu kaznu. Novčana kazna se može izreći do iznosa maksimalno  peterostruke (5) kotizacije za natjecanje uz mogućnost nastavka natjecanja ili mjeru zabrane nastupanja do kraja natjecanja.
Ekipi koja svojim nesportskim ponašanjem izazove privremeni ili trajni prekid utakmice Povjerenstvo za natjecanje može uskratiti pravo daljeg nastupanja na istom natjecanju.
Povjerenstvo za natjecanje ima pravo, u težim slučajevima kršenja Pravila igre, izreći i kaznu veću od one opisane u prethodnim stavcima ovog Članka.

Članak 20.

Najuspješnije ekipe Prvenstva Hrvatske, tri prvoplasirane ekipe u muškoj i ženskoj konkurenciji na svakom pojedinom turniru EBT CRO 2007 serije , kao i najbolji pojedinci , biti će nagrađene prigodnim nagradama.

Članak 21.

O svemu što nije propisano ovim Propozicijama Povjerenstvo za natjecanje odlučit će u suglasju s Pravilima igre.

Članak 22.

Temeljne odrednice Pravila igre postavljene su na osnovi FAIR-PLAY-a i brige za zdravlje protivnika. Europski tour rukometa na pijesku u Hrvatskoj 2007. godine  ustrojava i propisnike donosi HRS –povjerenstvo za rukomet na pijesku.

Molimo da uz natjecateljski duh, svaki od sudionika - igrača, igračica, vodstva ekipa i službenih osoba poštuje Pravila igre i na taj način daju svoj doprinos uspješnom razvitku rukometa na pijesku u Hrvatskoj

Svim sudionicima  natjecanja rukometa na pijesku želimo ugodan boravak, dobru zabavu i rezultatski uspjeh.

Pravo tumačenja, izmjena i dopuna Propozicija natjecanja ima Hrvatski rukometni savez, povjerenstvo za rukomet na pijesku.

Ove propozicije natjecanja usvojene su na sjednici Povjerenstva za rukomet na pijesku 15.svibnja 2007. godine, a stupaju na snagu danom donošenja.